Smrt Marilyn Monroe: Jedna z nejzáhadnějších smrtí světa

Následující článek obsahuje spekulace a teorie, neberte ho moc vážně, nabízím vám jen něco zajímavého k přečtení a k zapřemýšlení, ok? <3

Pokud jste poslední století nežili uprostřed amazonského pralesa, nebo jste se nenarodili po roce 2015, což silně pochybuji, jelikož v takovém případě byste teď nečetli můj článek, protože byste ještě neuměli číst, určitě jste již slyšeli o Marilyn Monroe. A pokud jste o ní neslyšeli, rozhodně jste ji alespoň jednou viděli, minimálně zpodobněnou jako jednu z těch čtyřbarevných pop-artových maleb, které jsou pořád ve slevě v Ikea. Ti z vás, kteří se o její smrt zajímali trochu více, zjistili, že její smrt je opředena řadou otázek a spekulací, neboť se vše událo trochu podivně. Čímž myslím, že zemřela tak nějak bezdůvodně. A to je divný. V dnešním velice peprném článku se budeme zabývat okolnostmi její smrti. Asi teda úplně nepřijdeme na to, co se stalo, jo, kdyby to bylo tak snadné, tak by na to všichni detektivové, konspiratisté a poldové přišli už před skoro šedesáti lety. My se dnes zaměříme na některé možné události, které se tehdy stát mohly a na zvláštní okolnosti obklopující její smrt a na konci článku si můžete svůj názor udělat sami. Nebo taky ne, k ničemu vás nenutím.

Pro ty Mauglí z vás, kteří se teď vyhrabali z Amazonie, napíšu krátký životopis Marilyn. Kupodivu se nenarodila jako Marilyn Monroe, ale jako Norma Jean Baker. Její dětství rozhodně nebylo lehké. Její matka, diagnostikována s paranoidní schizofrenií, byla neustále v nemocnici, což znamenalo, že Norma byla umístěna do pěstounské péče matčiných nájemníků, kde byla sexuálně zneužívána. K práci modelky se původně dostala, když byla objevena fotografem, který během druhé světové války sháněl modelky do propagandy v továrně. Díky své kráse se však Norma dostala do skutečné modelingové agentury, obarvila se na blond a změnila si jméno na to staré dobré Marilyn Monroe. Z modelky se pak stala herečka, která hrála v mnoha filmech, jako je například Slaměný vdovec, ze kterého je slavná scéna, ve které jí vítr nadzvedne bílé šaty a ona si je musí přidržet. Tu scénu přece znáte, ne? Mám pocit, že i ji jednu dobu prodávali jako malbu v Ikea. Každopádně, i když se její život mohl zdát perfektní, rozhodně takový nebyl. Po matce zdědila hodně psychických problémů a z dětství jich měla ještě víc. Začala být dost závislá na alkoholu a drogách, což ji hodně změnilo. Začala chodit pozdě na natáčení a celkově se s ní špatně pracovalo. Tehdy jí psychiatr musel předepsat prášky na její úzkosti a depresi. Tuto část si pamatujte, je dost důležitá.

A teď už jdeme konspirovat. Podíváme se, jak vlastně krásná herečka zemřela. Marilyn byla nalezena mrtvá 4. srpna 1962 u sebe doma, v posteli, s telefonem v ruce, obklopena lahvičkami s prášky. Kvůli tomu byla její smrt vyhodnocena jako sebevražda předávkováním. Okej, díky za přečtení, doufám, že se vám můj článek líbil a přeji vám pěkný zbytek dne, pac a pusu <3

 …ne, tak jednoduchý to nebylo. Už od začátku byla kolem její smrti spousta nejasností, které vůbec nedávaly smysl. Například hned první policista na scéně, Jack Clemmons, označil její smrt za nastrojenou. Lahvičky s léky byly podle něj na sebevraždu až příliš uspořádané a pozice, ve které Marilyn ležela, rozhodně nebyla pozice předávkovaného člověka, byla až příliš perfektní. Právě Clemmons se stal jedním z největších zastánců teorie, že Marilyn byla zavražděna komunisty.

Jednou z největších záhad je dodnes Marilynina pitva. První zprávy popisují, že měla v krvi vysokou hladinu chloralhydrátu, což by znamenalo předávkování prášky na spaní a antidepresivy. Jenže později bylo zveřejněno, že Marilyn v žaludku žádné prášky neměla a na předávkování by mohla zemřít pouze tehdy, kdyby se všechny prášky kompletně vstřebaly během jedné minuty. Jestli si teď říkáte: ,,No, tak to se asi stalo, ne?“ Tak ne. To se opravdu nestalo. Protože to nejde.

Další nejasnosti se točí kolem Petera Lawforda, kamaráda Marilyn a náhodou i šváry Johna F. Kennedyho. To si rovněž pamatujte, taky je to důležitý. Peter byl poslední člověk, který s Marilyn mluvil po telefonu pár hodin před její smrtí. Jejich konverzace prý byla velice zvláštní, podle Petra zněla Marilyn naprosto mimo. Rozhovor navíc končil Marilyninými slovy: ,,Vyřiď mé sbohem Pat. (Peterově ženě). Vyřiď mé sbohem prezidentovi. A vyřiď mé sbohem sobě, protože jsi dobrý muž.“

Divných věcí kolem tohohle případu je ještě daleko víc, třeba, že Marylinina hospodyně byla přistižena, jak uprostřed noci pere povlečení, na kterém byla Marilyn nalezena mrtvá, nebo záhadné modřiny na hereččině obličeji a zádech. Takže, co že se vlastně stalo? Jestli se mě na tohle ptáte, tak mi dovolte vám připomenout, co jsem konstatovala na začátku článku, vy ignoranti. To my tady dnes nezjistíme. Bylo by to dost neuctivý ke všem těm lidem, co se o to už půlku století snaží, nemyslíte? Sakra, má na to vyjít celej dokument na Netflixu a vy byste se to raději dozvěděli ze školních novin? Ts ts ts. Ale nebudu vás trápit a alespoň vám povím o těch nejslavnějších teoriích. Nějaký důvod, proč si říkáme“Konspirační koutek“, mít musíme, ne?

Asi úplně nejznámější teorií je, že byla zavražděna rodinou Kennedyových. Ti by k tomu měli mnoho motivů. Asi největším z nich byl Marilynin milostný poměr s tehdejším prezidentem Johnem F. Kennedym a údajně i s jeho bratrem Robertem. Pádným důkazem podporujícím naši první konspiraci je odtajněný dokument FBI, ve kterém se píše, že Robert a několik dalších, jmenovitě již zmíněný Peter Lawford, psychiatr Marilyn Dr. Ralph Greensom, její hospodyně Eunice Murray a její agentka Pat Newcomb, měli figurovat v plánu, jenž měl „podnítit“ její sebevraždu. Marilyn prý měla ve zvyku vynucovat si během depresí pozornost tím, že sebevraždou vyhrožovala a právě tito lidé jí měli poskytnout různé prostředky, zejména prášky, aby to mohla udělat. Obzvláště Kennedyové mohli z její smrti hodně profitovat. Když bude Marilyn mrtvá, nebude nikomu moct říct o jejich poměru, ani vyhrožovat svojí takzvanou „malou červenou knížkou“, ve které si údajně zaznamenávala všechna tajemství vlády, která se dozvěděla.

Kennedyové figurují i v další teorii, podle které Marilyn zabila mafie. Muž jménem Bernard Spindel měl prý na příkaz mafiánského bosse Sama Giancana napíchnutý celý Marilynin dům.

Giancano měl s Marilyn nějaké nevyřízené účty. Podle všeho měla zmíněná žena poměr s jedním z jeho mužů, Johnnym Rossellim, a vyhrožovala, že plány jeho mafie odhalí světu. Spindel tvrdil, že v noc její smrti byli u ní doma Bobby Kennedy a Peter Lawford. Prý slyšel, jak se hádají a potom hlasitou ránu, která měla zavinit smrt Marilyn. Nahrávky tragické události však byly údajně zničeny v roce 1966. Spoustu lidí si myslí, že Marilyn zřejmě nevěděla, s kým si zahrává a doplatila na to. Ale mnoho jiných lidí se domnívá, že Giancano byl najat jedním z Kennedyů, aby Marilyn odstranil. Teda, nevím jak vy, ale já se těch Kennedyů začínám docela bát.

Nebyli bychom žádný Konspirační koutek, kdybychom se alespoň jednou nezmínili o ufonech, protože kupodivu, i tady se najdou. Je teorie, že Marilyn byla zavražděna CIA, protože měla informace o pádu UFO v Roswellu v roce 1947 (o něm si taky někdy povíme, nebojte). Ty jí měl sdělit Jack Kennedy a ona měla vyhrožovat, že uspořádá tiskovku, na které všechno odhalí. Ach jo, zase ti Kennedyové, najdeme vůbec nějakou konspiraci bez nich? Jo, jedna by se našla. A ta je, aspoň podle mě, ta nejvíc šokující, protože podle ní Marilyn vůbec nezemřela. Ano, čtete správně. Povídá se, že její smrt byla pouze hoax a že ve skutečnosti se Marilyn kompletně zhroutila a musela být převezena do psychiatrické léčebny, ve které měla zůstat více než 20 let, aniž by ji někdo poznal, než ji opět propustili. Spisovatel John Alexander Baker popisuje ve své knize ,,Marilyn Monroe: Naživu v roce 1984?“, že jednoho dne v roce 1984 zastavil v Novém Skotsku stopařce, která tvrdila, že je Marilyn Monroe, nyní bezdomovkyní a vyděšenou paranoidní schizofreničkou. Prý vypadala a zněla až neuvěřitelně jako Marilyn a celou cestu Bakerovi vyprávěla o svých dnech, které strávila jako filmová hvězda. Baker tvrdí, že kvůli jejímu viditelně špatnému psychickému stavu by jí většina lidí nejspíš nevěřila, ale on že si je na 99 % jistý, že ta žena byla přesně tím, kým tvrdila, že je. Celkem děsivé, že?

Tak, teď když jsme si prošli různé teorie, co si myslíte, že se skutečně stalo? Jedná se o poměrně zapeklitý případ, a kdo ví, jestli se pravdu vůbec někdy dozvíme. Ale dvě věci si z našeho konspirování určitě odnést můžete. Zaprvé, čím jste slavnější, tím více lidí vás chce zabít. Však se koukněte, kolik možných pachatelů jsme dneska probrali! Až z toho jde mráz po zádech. Takže, nebuďte slavní nebo umřete. A za druhé, nebavte se s Kennedyema. Nebo taky umřete. Asi.

Na cestě ven prosím odložte své alobalové kloboučky zpět na poličku. Děkujeme.

Názory zde uvedené nezastupují názory redakce, ale pouze redaktora.

Zdroje:

https://filmdaily.co/obsessions/true-crime/marilyn-monroe-new-evidence/

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Death_of_Marilyn_Monroe

https://allthatsinteresting.com/marilyn-monroe-deathhttps://www.sbs.com.au/guide/article/2017/07/24/4-conspiracy-theories-about-death-marilyn-monroe