Kam zmizela láska?

Po dlouhé době jsem opět zasedl ke klávesnici a vypustil jsem pár svých myšlenek do jednoho textového souboru v počítači.

Dnes bych rád probral ze svého pohledu problematiku vztahů a vztahy celkově, takže si udělejte šálek čaje se sušenkami a vrhneme se na to.

Za dob našich babiček a dědečků, kdy muži byli stále gentlemani, byl vztah poutem mezi dvěma lidmi civilizované společnosti, který měl vydržet, dokud je opravdu smrt nerozdělila a zpravidla tomu tak i bylo. Spousta žen a mužů zůstala svým polovičkám opravdu věrná i po jejich smrti.

Ve většině případů nevstupovali do vztahů nerozvážně, či pod vlivem jakýchkoliv omamných látek, se kterými se mohli setkat na taneční zábavě, ale mnohdy to byla právě láska. Láska na první pohled, anebo láska, která rozkvetla díky dlouholetému kontaktu s daným člověkem. Stavebním kamenem jejich lásky byla jistě i věrnost, která je dnes mnohým jedincům naprosto cizí.

Manželský slib je soubor slov, na která jsou někteří schopní zapomenout už několik dní po svatbě. Řada lidí z naší generace a generace před námi je ve vztahu jen kvůli sexu a nic víc. Znáte to, vztah bez závazků, kamarádství s výhodami atd. Nemyslím si, že tohle je něco, co by měla dělat civilizovaná společnost ve 21. století, ale spíše zvířata v dokumentu na BBC nebo Prima Zoom.

Domnívám se, že každý z nás se s tím setkal, ať už z vlastní zkušenosti nebo z doslechu. Co je dle mého názoru ještě horší, než jen sex bez závazků, je vztah bez lásky. Lidé se dávají dohromady kvůli chtíči, penězům, závisti nebo jen proto, že chtěli potrápit svého expřítele, a to mi přijde docela smutné. Láska pomalu vyprchává z našich životů a negativní emoce si čím dál častěji hledají cestu do našich hlav a srdcí.

Setkáváme se i s větším počtem rozvodů a nepokojem v rodinách. Dysfunkčnost rodiny často schytají děti, jelikož před sebou nevidí  normální a kompletní rodinu a mohou se následně potýkat s psychickými problémy. Například oproti roku 1960, který má pouhých 12 % rozvodů, je číslo 50 % docela velké. Aby tento článek ale nebyl jen velká snůška depresivního pohledu na společnost, tak bych rád podotknul, že naše společnost podporuje zcela nové způsoby seznamování a typy vztahů, které by byly pro většinu z dob našich babiček zcela nepochopitelné. Například vztahy na dálku, dříve sice šlo udržet takový vztah přes dopisy, ale tato cesta byla jistě zdlouhavá a pokud v době 60. a 30. let byla pošta tak spolehlivá jako právě dnes, tak jste mohli být rádi, že váš dopis vůbec dorazil. 

Také jsem chtěl podotknout, že ne všechny vztahy jsou tak zvrácené a nechutné, ale těchto vztahů je bohužel menší procento. Děkuji za kousek vašeho času a doufám, že se zkusíte zamyslet nad tím, jestli vy sami jste se neviděli v tomto článku.