Píše se pátek 21. dubna a redakci What’s In se dostalo nevšední příležitosti neformálně pohovořit o legislativě, aktuální politické situaci či třeba o budoucnosti umělé inteligence s ministrem pro legislativu Michalem Šalomounem. Rozhovor proběhl u šálku dobré kávy v malebné Vzpomínce.
Luboš Oborný /PAU2/ a Jakub Hekal /TLY4/ pokládali jako vždy zcela ojedinělé dotazy:
Snil jste ve Vašem mládí o tom, že budete politikem, nebo jste se spíše přikláněl k typicky dětským profesím mládí typu popelář či astronaut?
Ne, o profesi popeláře ani astronauta jsem nikdy nesnil, avšak vzpomínám si, že jsem si moc přál být ředitelem zoologické zahrady. Důvod je prostý, vždy se mi dařilo v biologických olympiádách a obecně jsem měl velice kladný vztah ke zvířatům.
Již jsme se lehce Vaší profesní kariéry dotkli. Vy jste se celý svůj život orientoval na práva, ale když se podíváme do Vaší minulosti, tak zjistíme, že jste studoval i na umělecky zaměřené škole. Jakým způsobem Vás tam život zavedl?
Já jsem studoval na gymnáziu, kde jsem měl pochopitelně mnoho zájmů. Vedle toho jsem i „klukovsky“ soutěžil se svým kamarádem, takže když jsem měl přihlášku na stavební školu, lékařskou školu a veterinární školu v Brně, kamarád měl stejné tři školy v Praze, tudíž stav byl 3:3 a já jsem pochopitelně potřeboval přidat nějakou další. Právě v tuto dobu jsem se dozvěděl o JAMU, kde zjistili, že ve mně prý dřímá nějaký skrytý talent.
Dnes jste členem Legislativní rady vlády a obecně se účastníte vrcholové politiky České republiky. Jakým způsobem se Váš život změnil?
Většinu času trávím v Praze a domů jezdím jen na víkendy, což pochopitelně doléhá na moji rodinu. Přesun do Prahy nebyl jednoduchý ani po profesní stránce. Musel jsem ukončit podnikání ve své advokátní kanceláři, abych se nenacházel ve střetu zájmů. Jelikož mé advokátní zaměření je poměrně ojedinělé, musel jsem se postarat o zabezpečení svých klientů.
Přeskočíme trošku do budoucnosti. Jakým způsobem vidíte aplikaci umělé inteligence v rámci státní správy?
Za mě super! Umělá inteligence však má své problémy. Zásadní problém umělé inteligence je ten, že samotní vývojáři vlastně konkrétně nevědí, proč je výsledek, který z toho vypadne, takový, jaký je. To je takové temné místo. Umělá inteligence nám může fakticky ušetřit mnoho času, avšak na konci bude stejně nutná lidská korekce.
Nyní přichází čas na otázku, pomocí které prověřujeme kvalitu osobnosti respondentů napříč společností. Jakým způsobem loupete banán?
Nuže, jak máte stopku, za kterou drží banán na trsu, tak tuto stopku držím dole a loupu své žluté ovoce z toho druhého konce.
Rozhovor s panem ministrem byl fascinující. Pan ministr byl velice neformální a příjemný.
I když rozhovor proběhl těsně před víkendem, tak si na nás moc rád udělal čas a otevřeně s námi diskutoval neskutečnou šíři témat. Tímto mu za jeho čas děkujeme!