Velkolepý výkon našich žáků v soutěži EuropaSecura

Žací naší školy měli příležitost se 11. května zúčastnit soutěže pro středoškoláky o mezinárodní bezpečnosti. Triumfálním výkonem si krajské kolo hravě podmanili. Ocenění získali za bezpečnostní analýzu i její následnou obhajoba na téma Turecko. Po zásluze tak postoupili do celostátního finále.
To proběhne v červnu na vojenské základně v Brdech. Budeme jim držet palce!

Do soutěže se zapojili: David Jírů /ENE1/, Josef Pokorný /ENE2/ a Pavel Jelínek /ENE2/

Jaký byl průběh krajského kola soutěže?

Jaký byl průběh krajského kola? Krajské kolo bylo třetím kolem soutěže, museli jsme zde obhájit analýzu, jenž jsme zpracovali, naše téma bylo Turecko. Dále jsme oponovali analýzu jiného týmu a také vedli diskuzi nad ostatními analýzami a konflikty, což bylo někdy poměrně náročné, argumenty silné a protihráči tázaví. Diskuze byly však většinou zajímavé, avšak někteří hráči byli velice soutěživí, diskuze se proto někdy až nepříjemně vyhrotila. Nějak jsme tím ale nakonec prokličkovali, když nám posléze předávali diplomy za první místo, cítil jsem pocit dobře odvedené práce a nadšení do celostátního finále, kam se těším. Děkujeme také paní učitelce Hedbávné, která nám pomáhala a podporovala i na krajském kole. Všem doporučuji tuto soutěž, člověk se zdokonalí jak po vědomostech, tak po komunikačních a prezentačních dovednostech a schopnosti rychlé reakce, zkrátka #tomusiszazit

Co vás čeká v celostátním finále?

Program celostátního kola je přísně tajný. Popravdě, ani my nevíme, co nás přesně čeká. Jistě ale víme,
že se zúčastníme fiktivního vyjednáváním krizového štábu, které bude řešit krizi ve smyšleném státu. Osobně se nejvíce těším na scénku, která zmíní všechny památky Irska s pomocí českého turisty Evžena, který Irsko navštíví, protože se zde ještě nedávno za darování krve dávali 2l novodobé medoviny zdarma.

Co vám soutěž zatím dala ?

Díky soutěži EuropaSecura jsme si rozšířili znalosti, týkající se politiky a ekonomiky v Evropě. Dozvěděli jsme se také mnoho informací o alianci NATO, jeho členech či naopak o jeho geopolitických vyzyvatelích, mezi ty nejčastěji skloňované pochopitelně patří Rusko a Čína . Díky těmto znalostem, můžeme lépe porozumět konfliktům ve světě a třeba jednou napomáhat při jejich řešení. Dále nesmíme zapomenout, že díky soutěži se nám zlepšila práce v týmu. Otevřeně mluvit před cizími lidmi je pro nás nyní již hračkou.

Tento neobyčejný úspěch našich žáků v soutěži EuropaSecura nám ukázal jediné. Ať vás napadne cokoliv umění, politika, geopolitika či věda a výzkum? Naší žáci zvládají vše!

Mockrát děkujeme žákům za reprezentaci školy a jejich za pomoc při tvorbě článku!