Literárně s Karolínou Zoe Meixnerovou

Dne 10. 4. 2024 zavítala na naši školu Karolína Zoe Meixnerová se svou přednáškou o Boženě Němcové a Karlu Havlíčkovi Borovském. Studentům přiblížila život těchto dvou českých literárních velikánů. V následném rozhovoru Whatsinu odpověděla na 4 otázky.

Obr.1 Zdroj zde

Kdo je Karolína Zoe Meixnerová?

Je to česká influencerka, která přibližuje skrze svůj instagram @cojezoe_ českou literaturu široké neodborné veřejnosti, mimo jiné o ní přednáší na středních školách. Pracovala jako asistent produkce pro ČT, kde se podílela na mnoha dokumentech o českých literárních velikánech.Kdy jste se začala věnovat literatuře a přes svůj instagram @cojezoe_ ji šířit mezi širokou veřejnost?

Já jsem se literatuře začala věnovat už ve svých 6 letech, jelikož jsem celé dny vždycky trávila v knihovně v mém rodném Turnově. Na vysoké škole jsem potom studovala bohemistiku.

Takhle „instragramově“ to byl asi rok 2010, kdy jsem vydala první video o Boženě Němcové. Bylo asi o tom, jak jde městem, potkává různé osobnosti a jak se u toho tváří. Video tehdy doslova zbořilo instagram a čísly jsem se vyšvihla někam úplně jinam.

Jaké byly hlavní motivy a témata, která Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský zpracovávali ve svých literárních dílech a jak se tyto motivy lišily nebo podobaly?

Tak Božena Němcová, jelikož by se dalo říct, že byla průkopnicí ženské emancipace, takže její velké téma byly ženské hrdinky a ženská tematika, příklady mlžeme vidět v divé Báře, Babičce a dalších jejích dílech. Pro Karla Havlíčka Borovského toto téma nebylo, pro něj bylo hlavní téma demokracie a svoboda. On vlastně nepsal prozaické texty, nebo jich napsal málo, ale spíš tedy psal satiru a hlavně novinové články, takže tím se velmi lišily a pro něj tedy bylo hlavní téma politika a pro Boženu Němcovou spíše otázka emancipace.

Jaký byl vliv osobnosti a díla Boženy Němcové a Karla Havlíčka Borovského na vývoj české literatury a na formování národní identity?

Božena Němcová ukázala české literatuře, že české spisovatelky mohou být stejně dobré a stejně slavné jako čeští spisovatelé a opravdu myslím, že by se dala považovat za jednu z významných českých spisovatelek a jak poté ovlivňovala a dala prostor ostatním, nám ve své tvorbě celkově. Karel Havlíček Borovský měl spíše vliv na novinařinu a na její demokratický vývoj. Havlíček byl ve svých myšlenkách velmi nadčasový a vlastně jedinečný a vždy šel trošku proti proudu, ale i teď zpětně, když čteme jeho texty, tak víme, že smýšlel velmi moderně.

A samozřejmě jsme nezapomněli na naši jedinečnou otázku, a to, Jak loupete banán?

Abych řekla pravdu, tak já banány opravdu nejím, pomalu se jich štítím, tudíž je ani neloupu. Ale kdybych opravdu musela, tak bych šla od stopky.