Výlet do oblak

Spousta z nás, když jsme byli malí, se chtěla stát pilotem. I já. Mně se to sice nesplnilo, ale měla jsem možnost udělat rozhovor s člověkem, který si šel za svým snem. Není to profesionální pilot, který létá s velkým dopravním letadlem, ale normální kluk, který létá s větroněm. Jmenuje se Jakub Koudelka a už čtvrtým rokem studuje energetiku na naší škole.

Jaký máš pocit, když létáš v oblacích?

Ten pocit se nedá vyjádřit slovy. Je to prostě úplně suprový. Je to dost uklidňující, je tam klid a ticho, slyšíš jen jak kolem tebe šumí vítr, a tím jak jsi vysoko, máš takový nadhled nad Vším.

Máš někdy strach, že do něčeho narazíš?

No zatím jsem do ničeho nenarazil. Ale jednou jsem měl vážně strach, že nedoletíme. To bylo, když jsme byli na jiným letišti na Medlákách v Brně. Tam jsem právě letěl s instruktorem, ale já jsem to tam neznal, a oni tam mají ten okruh tak zvláštně, takže mi to přišlo trochu nepříjemné.

Chtěl by ses v budoucnu stát profesionálním pilotem?

Rozhodně. Už jen proto, že mám teď podanou přihlášku na Vysokou leteckou školu.

Proč jsi nešel na nějakou leteckou střední školu, ale šel jsi sem na SPŠT?

Protože jsem o  to původně neměl takový zájem jako teď. A ona hlavně tak úplně letecká střední škola není.

Podporují tě ve tvé zálibě rodiče?

Podporují, hlavně táta, máma jen psychicky, finančně táta a děda.

Kdy jsi projevil zájem o létání?

Zájem o letadla mám už od mala, protože táta lítal a děda vlastně taky. Takže jsme jezdili na letiště skoro každý víkend, hlavně v létě.

Létá ještě někdo z tvojí rodiny?

Táta ještě pořád létá a moje sestra.

Máš v rodině nějakého profesionálního pilota?

Profesionálního pilota ne, ale strejda je letecký mechanik.

Jak těžké (náročné) je získat pilotní průkaz?

Tak těžké to se nedá říct, je to spíš náročné na finance, ten výcvik samotný není tak složitý. Musí se překonat ten strach z toho, že jsi ve vzduchu a nemáš nic pod nohama nebo naučit se to letadlo řídit. Mít tu jistotu, že s tím letadlem bezpečně přistaneš. Ale jinak ta pilotní zkouška sama o sobě není příliš náročná.

Kolik to stojí, když chceš získat pilotní průkaz?

V mém případě jsme létali navijákovou osnovou, což je vlastně jiný způsob startu než aerovlekem a je daleko levnější, takže mě získání kvalifikace vyšlo celkově na takových 30 000 Kč.

Co tě na létání baví úplně nejvíce?

Nejvíc se mi na létání líbí ten pohled z výšky nebo ta rychlost toho cestování. Ty pocity, když to letadlo naletí do toho stoupavého proudu, díky kterému vlastně lítá a stoupá.

A co tě naopak na létání baví nejméně?

Nejmíň? No, nejmíň mě baví takovej ten nudnej rovnej let, kdy se nikde nic neděje. Letí se pomalu, protože třeba mám malou výšku, je to nadoraz, že by mi to těsně vyšlo. Nebo taky takový to zachraňování mimo letiště. A když se ti třeba let nepovede a klesá se moc dolů a musíš se dostat zpátky nahoru, abys doletěla na letiště a mohla tam přistát a pokud to nevyjde, tak musíš přistát do pole.

Přistál jsi někdy do pole?

Přistál. Přímo do pole jednou, ale ještě jednou jsem přistál na cizí letiště. To bylo právě v Moravské Třebové. Já jsem přistál na letišti, odtud mě převlekli zpátky domů, a pak jsem přistál u Humpolce na poli a to bylo hodně nepříjemný.

A proč jsi přistál u Humpolce na poli?

No protože v Humpolci není letiště, jinak bych šel na letiště nebo na nějakou dráhu, která tam sice je, ale já ji neviděl. Ale taky jsem tam přistál, protože jsem byl už hodně nízko a v tak malý výšce už ty stoupavý proudy nejsou tak silný.

Kolik lidí ve svém věku se stejnou zálibou znáš?

Je to zvláštní, ale v mém věku je docela dost lidí, co takhle létají. Já osobně jich znám teda pár, ale podle CPSky, což je vlastně portál pro sdílení letů (různě se tam bodují lety a soutěží se tam), tak pilotů juniorů, což je kategorie do 26 let, je přes sto.

Jak dlouho už máš pilotní průkaz?

Pilotní průkaz mám od půlky prázdnin přibližně. Před tím jsem byl ve výcviku a lítal s instruktorem, teďka lítám sám.

Jak dlouho ti trvalo, než jsi získal pilotní průkaz?

Než jsem ho získal, mi trvalo něco přes rok. Vlastně rok a tři měsíce když to tak narychlo spočítám. Začal jsem lítat loni 21. května a to jsem měl svůj první let.

Letěl jsi někdy dopravním letadlem?

Letěl, hodněkrát.

A byl jsi někdy v kokpitu?

Byl, jednou. Ale to už je teda hodně dávno. To mi bylo tak šest let. Jeden známý z letiště je dopravní pilot a my jsme měli štěstí, že jsme letěli zrovna s ním, tak nás pozval do kokpitu. Takže jsem tam byl, ale popravdě si to už moc nepamatuju.

Koudy, děkuji za rozhovor a přeji spoustu dalších nalítaných mil.