Pár dní v Lucembursku

1. 4. − 10. 4. 2016 se naši spolužáci ze třídy TLB3 zúčastnili mezinárodního programu ERASMUS. Šlo o STID (Sexual transmited infection/diseases) education neboli vzdělávání o sexuálně přenosných chorobách. Na akci se potkalo 22 lidí z 5 různých zemí (Polsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Lucembursko). Celý program probíhal ve skautské klubovně v Sanemu blízko Lucemburku. O jejich zážitku se nám podařilo sepsat krátký článek

Cestu jsme si zařídili sami autobusem Regiojet. Do Lucemburku, kde na nás čekal jeden z pořadatelů s neoznačenou bílou dodávkou, jsme dorazili asi ve 3 hodiny ráno. Všichni jsme vesele nastoupili. Naštěstí to byl opravdu on a dovezl nás až do skautské klubovny. Další den jsme plni nejistot vylezli v 11 hodin z postele na snídani, která byla jako každý nastávající den ve formě švédského stolu. Zjistili jsme, že jsme tu nejmladší a mysleli si: „Co tady děláme!?” Zbytek dne probíhaly seznamovací aktivity. Zpočátku byli všichni nervózní, ale v průběhu dalších dní nervozita díky dobře organizovanému programu opadala.

Úvodní večer patřil mezinárodní večeři, kde každá země připravila své specifické jídlo a pití. My jako Češi jsme samozřejmě dovezli pivo, které v mžiku zmizelo. Nechyběla kofola, kterou již někteří znali, protože ji ostatní skupinky z Česka už na podobné projekty přivezli. Mohli jsme také ochutnat francouzské víno, bulharský speciální chléb, polské sladkosti a lucemburské placky.

Další den začal hlavní program doprovázený dalšími seznamovacími aktivitami. Každý večer měla jedna země říct něco o svém státě za pomoci prezentace. Naše prezentace formou zábavného kvízu se všem velice líbila. Každý z vás by určitě odpověděl na všechny otázky správně, ale pro ostatní účastníky projektu to byl docela oříšek. Nezapomněli jsme se zmínit o typicky českém písmeně “ř” a nechali jsme všechny, ať se jej pokusí vyslovit.  Další dny probíhaly obdobně s exkurzemi do drogového centra a centra pro mládež (youth-house) v Lucemburku. Příslušné téma nám po celou dobu programu objasňoval vysokoškolský profesor, který měl opravdu zajímavé přednášky. Během nich jsme vždy byli rozděleni do skupin, ve kterých jsme přemýšleli a diskutovali o dané problematice.

Poslední dny jsme pracovali ve skupinách na určitých výstupech naší malé desetidenní kampaně, kterými byly novinový článek, skupina na facebooku a propagační videa. Když budete šikovní, tak tato videa můžete najít na youtube.com. Všichni z Česka se přihlásili na vytváření videí, které bylo kvůli různým nápadům rozděleno na 3 podskupiny. Dalším z výstupů byl rozhovor v místním rádiu, kde měl zástupce každé země příležitost něco říct. Cílem kampaně byla zejména prevence proti přenosu pohlavních infekcí, rozšíření této problematiky mezi mladé lidi do různých zemí a hlavně podpoření používání kondomů.

Po uplynutí těchto deseti úžasných dnů se nikomu z nás už domů ani nechtělo. V Lucemburku bylo krásně, na jídlo jsme si zvykli, kolektiv měl své mouchy, ale v konečném hodnocení bychom mohli říct, že jsme byli príma parta. Cesta zpátky byla přes noc, takže jsme ji všichni prospali, a tak nám rychle uběhla. Poté nás čekalo těžké probuzení v Praze, kdy jsme se pomalu připravovali na vrácení se do našich životů a do školy. Mohli jsme se začít těšit na všechny ty písemky, které si pro nás naši milovaní kantoři přichystali. Jako konečné hodnocení bych řekl, že to byla neskutečná zkušenost pro každého z nás a pokud se někomu z vás naskytne podobná příležitost jako nám třem, tak neváhejte a využijte ji!

Na úplný závěr bychom rádi poprosili všechny z vás, kteří dočetli článek až sem, aby toto téma (STID) nebrali jako tabu a nebáli se používat kondomy. Dá se tak lehce zabránit přenosu nemocí. Díky tomuto článku máme možnost oslovit více lidí v České republice a naše kampaň se stává účelnou. Děkujeme za příležitost a za váš čas.

Vaši spolužáci: Martin Janata, Martin Sláma, Jakub Švoma, studenti TLB3

Be young and horny, but still respinsible. Please, USE CONDOMS!!! It can save lives.

PS: Save sex is not a bad thing!

Facebook stránka kampaně: https://www.facebook.com/STIDEducation/?fref=ts