Co je to tramping?

Když se mě někdo zeptá na moje zájmy, musím zmínit, že provozuju tramping a jezdím na čundry. Následuje pár nechápavých pohledů a desítky otázek. To mě inspirovalo k sepsání tohoto článku. Než se však dostanu ke svému pohledu a definici trampingu, chtěl bych přidat krátkou zmínku o jeho historii.

Tramping je významný společenský fenomén, označující neorganizovanou skupinu, jejímž jádrem byli hlavně mladí lidé. Dnes tuto tradici udržuje už jen malé množství lidí. Je založena na přátelství, důvěře a přirodním stylu života. Trampové měli úctu k přírodě a na tábořištích po sobě nenechávali ani stopu. První čeští trampové byli staří skauti (roveři), kterým přestal v době první světové války vyhovovat pevný řád skautů. Trampové tehdy objevovali kousky neosídlené přírody v okolí Vltavy, Sázavy a dalších řek. Zakládali zde první osady a dnes jsou tito trampové spíše chataři. Na zavěr shrnutí historie si dovolím citaci trampa Kima z filmu Z města cesta: „Dřív spali jen pod širákem a ve stanech, pak si udělali chatrče, dnes mají elektriku a ústřední topení a jsou v ……..“

A jak to mám já? Stejně jako staří skauti, kteří prchali před pevným skautským řádem, i já utíkám z pevného systému školy, města, státu. Asi se ptáte kam a jak? Normálně vytáhnu krosnu ze skříně, opráším ešus, přihodím konzervu fazolí, sbalím spacák, karimatku, celtu a nabrousím sekyrku. Pak už jenom obvolám kamarády a vyrážíme. Cestujeme pěšky, busem, vlakem… zkrátka jaká je zrovna možnost. Cíl se většinou odvíjí podle toho, jak si na rozcestí hodíme mincí. Jednoduše na pár dní vypadneme ze stereotypu a užíváme si svobody v českých lesích. Nejdůležitější věcí je být pozitivně naladěn. Už jsem toho prochodil docela dost, ale věřte mi, že na světe kolikrát jen stačí vyjít na procházku za svůj dům a můžete zažít neopakovatelné zážitky. Tak neváhejte, zvedňete se od počítačů a socialních síťí a vyražte objevovat.

Cílem tohoto článku není někomu vnucovat svůj názor nebo vás nuťit chodit po lese, mým záměrem bylo rozšířit povědomí o nás bláznech brázdících naši republiku s batohem a nebem nad hlavou.