Umělecký svátek naší školy: Poetický dýchánek spojil český humor s japonskou elegancí

Napsali: Daniel Binar, Luboš Oborný

Dne 10. dubna 2024 se na budově B uskutečnila krásná a studenty tradičně velmi oblíbená akce Poetický dýchánek. Studenti mohli předvést svůj umělecký talent či představit ostatním svůj koníček. Škála aktivit byla neobyčejně pestrá! Od líbezných tónů školní kapely, přes divadelní představení až po cestu do kulturních zákoutí vzdáleného Japonska.

Japonskou kulturu nám úžasným způsobem představil František Pokorný /ITB1/.

Franto, co se ti na Japonské kultuře líbí nejvíce?

Japonsko mám rád ze všech směrů, ale zkusím něco vypíchnout. Velice rád mám samotný jazyk, o kterém z velké části byla moje prezentace. Tradiční jídlo rozhodně dokáže okouzlit, ačkoliv pokud hledáte opravdu dobré japonské jídlo, tak tradiční pokrmy možná nebudou tou správnou cestou pro vás. Mnohem chutnější je japonský street food. Nejvíc na na Japonsku ale nakonec obdivuji jeho bohatou architekturu. Nádherně zdobené střechy se svým unikátním vzhledem nepochybně řadí mezi nejkrásnější architektonická díla.

Jaké je tvé aktuální zapojení do japonské kultury a jaké jsou tvé plány do budoucna?

Například jsem minulý rok navštívil festival japonské kultury Animefest. Festival je tady v Česku super způsob, jak trochu té japonské kultury nasát bez dlouhé a finančně náročné cesty právě do Japonska. Nejen že se tam potkáte se spoustou super lidí, které zajímá to stejné co vás, ale též si můžete poslechnout spoustu přednášek od lidí, co v Japonsku něco zažili. Například jsem si moc užil workshop o zmiňovaném japonském street foodu. Při povídání třeba o takovém takoyaki, což jsou vlastně japonské těstové kuličky plněné vším možným, se člověku sbíhají sliny. Do budoucna bych se moc rád naučil alespoň základy Japonštiny. To by se mi neskutečně hodilo, jelikož bych se rád i lépe naučil vařit japonské jídlo a recepty v originálním jazyce jsou prostě vždy něco jiného. No a samozřejmě, svatým grálem mých plánů je cesta do Japonska, ale na to si budu muset ještě chvíli počkat.

Jak je v Česku japonská kultura vnímána, co myslíš?

Docela dobře, především kvůli jídlu. Je však škoda, že znalost většiny lidí většinou končí bez velké nadsázky právě jen u jídla a výbuchu atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki. Je to trochu nedůstojná kombinace pro tak kulturně bohatou zemi, ale věřím, že se to časem bude jen zlepšovat.