Redakce What’s In s Jedním Světem na Doubravce

@charlie_the_photographer_ @lubos259

O víkendu 25. až 27. listopadu 2022 se náš redaktor a předseda školního senátu vydali na vzdělávací zájezd organizovianý dokumentárním festivalem o lidských právech Jeden Svět  na chatě Doubravka v Chotěboři, aby načerpali cenné zkušenosti svých kolegů z Jednoho Světa.

Program na vzdělávacím pobytu, jehož se naši žáci zúčastnili začínal v páteční večer. Tudíž byl program poměrně skromný a jeho hlavními body byla překvapivě příjemná vegetariánská večeře a seznamování se s ostatními členy Jednoho světa. 

Poslední třešničkou na metaforickém dortu uvítacího dne bylo představení grafického vizuálu k letošnímu ročníku Jednoho světa. Zde byl opravdu přenádherně cítit všudypřítomný zájem a láska k festivalu, když propukla vášnivá debata o pohlaví postavičky objevující se ve videu. Člověku zvenčí se to může zdát nedůležité až zbytečné, ale těmto lidem opravdu neskutečně záleží na celkové kvalitě festivalu. 

Druhý a hlavní den započal opravdu majestátní způsobem, když se naši žáci ujali předcvičování Tai Chi jako ranní rozcvičky. 

Dále se pokračovalo prezentací toho, jakým způsobem festival nakládá s nejnovějšími technologiemi. Zejména tedy v oblasti virtuální reality. 

Poté došlo na tzv. filmovu pitvu ve které se rozebíral dokumentární snímek Too close. Filmová pitva byla vedena Tomášem Poštulkou, jenž má letité zkušenosti s dramaturgii a filmotvorbou obecně, každý záběr kamery, každý rozhovor postav či každou jen sebemenší hru se světly, k tomu všemu dokázal pan Poštulka bez mrknutí oka přiřadit hlubší myšlenku, jež tam opatrně skryl autor snímku.

Následujícím hlavním bodem byla takzvaná bojovka, ačkoliv se naši žáci důvtipně snažili, tak bohužel dojeli na své skromné zkušenosti s festivalem. 

Poslední bombou dne byla projekce dokumentárního filmu Návštěvníci a následná debata se samotnou režisérkou Veronikou Liškovou. 

Karel Bednář a Luboš Oborný si zároveň nemohli nechat rozhovor s Tomáše Poštulkou, avšak o tom až v jiném článku. 

Vzdělávací pobyt na chatě Doubravka dal našim žákům spoustu zkušeností ohledně organizace, průběhu a filozofie festivalu a už se nemohou dočkat až tyto zkušenosti zužitkují v letošní ročníku Jednoho světa, tudíž se letošní krasojízdu v podání našich žáků nenechte v žádném případě nechat ujít!