Recenze na čip

V dnešní recenzi si srovnáme dvě generace čipů Microsoft do hlavy od Billa Gatese, starou verzi vpravenou do nosohltanu testovací tyčinkou a nejnovější verzi Moderna umisťovanou do těla skrze jehlu při očkování.

Řada Moderna přináší ještě pokročilejší miniaturizaci (musí projít průměrem jehly – 0,15 mm). Tím se Microsoft dostává o světelné roky před konkurenční čipy od George Sorose, které je možné instalovat pouze rektální cestou. Dále nám Microsoft ukazuje, že u svých čipů dokáže dosáhnout neuvěřitelné úspory energie a celé zařízení je napájené pouze napětím indukovaný z 5G signálu.

Výrobce u řady Moderna slibuje životnost až 3 roky, což je radikální zlepšení proti staré verzi, kterou bylo nutné nahrazovat již po 6 měsících novým stěrem pro PCR test.

I mně již starý čip pomalu přestával fungovat, takže jsem se s radostí vydal pro upgrade. Instalace probíhá opravdu bezproblémově. Po příchodu na středisko mi byla vakcína s čipem vpravena do těla a já po třicetiminutové lhůtě, která je potřeba na spuštění systému a potvrzení smluvních podmínek, mohl odejít domů.

Na samotném čipu bohužel stále běží Windows 10 Home. Verze Chip Professional stále není dostupná a není zatím zveřejněno ani datum jejího uvedení na trh. S čipem dostanete i základní kancelářskou sadu (Word, Excel, PowerPoint), která funguje zcela bez problému. Předinstalovaným prohlížečem je samozřejmě Edge, ale na rozdíl od minulé verze je nyní možné používat i browsery třetích stran.

Jak je to ale s výkonem? Staré řady trpěly notorickými problémy s rychlostí zpracování grafiky a některý náročnější software (renderovací programy, hry) na nich nebylo vůbec možné provozovat. Bohužel ani řada Moderna se tomuto trendu nevymyká. Jakékoliv hry náročnější než CounterStrike 1.6 jsou s Modernou naprosto nehratelné (FPS kolem 5) a Autodesk Maya se ani nedokáže spustit.

Ani telepatické ovládání ještě není zcela vychytané a člověk by pravděpodobně pro sepsání dlouhého textu měl použít spíše klávesnici. Napsat celou větu bez gramatických chyb je poměrně těžké a na autokorekci se taky není možné zcela spolehnout.

Nepříjemnou funkcí jsou také neustálé aktualizace, při kterých majitel čipu upadá do letargie a je schopen pouze netečně přikyvovat. I po ukončení aktualizace trvá alespoň hodinu, než se vaše IQ a schopnost koncentrace vrátí do původního stavu a neměli byste v této době pracovat ani řídit.

Z těchto důvodů bych řadu Moderna hodnotil známkou 5/10. V Microsoftu to jistě mysleli dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Zatím se těšme na čipy od Applu, které by do tuzemska měly dorazit na začátku března.

Názory zde uvedené nezastupují názory redakce, ale pouze redaktora.