Petr a Lucie – Romain Rolland

Při výběru knížky, kterou si z kánonu přečtu jako první, jsem měl jasno. Na základce jsme totiž jednou četli poslední kapitolu z Petra a Lucie a mě ten příběh nadchnul. Když jsem si pak měl vybrat mezi strohým Remarquem a romantizujícím Rollandem, měl jsem ještě jasněji.

Kniha je mi o to více příjemnější, že poukazuje na problémy teenagerů nehledě na to, zda venku zuří světová válka, nebo ne. To může být způsobeno

  • nadčasovostí tohoto díla (možná právě proto jej musíme číst)
  • tím, že problémy dospívajících lidí se za uplynulých padesát let téměř nezměnily
  • nebo také tím, že každý nacházíme řešení svých problémů kdekoliv, pokud to potřebujeme.

Bezesporným plus je počet stran díla, který se pohybuje kolem čtyřiceti – dá se tak přečíst za necelé dvě hodiny. Za tyto dvě hodiny zažijete skvělý příběh dvou dospívajích lidiček pulsujícíh uprostřed vesmíru, kterému vládne válka a všudepřítomné napětí a strach. Projdete s nimi seznámením, příjemným chvěním, které ovládne každého v začátcích nových vztahů a nejkrásnějšími chvílemi jejich životů. To vše v Paříži při západech slunce a občasného padání vloček, či bomb z letadel.

Spolu s milenci zkrátka projdete všechny krásy Paříže a budete svědky jednoho krásného spojení dvou lidských duší. Co lepšího od románu chtít?

TIP: Dobře se čte a děj není nijak komplikovaný – má velice jednoduchou linii.