Maturitní sloh: Recenze

Jakých bodů je dobré se držet pro napsání dobré recenze:

  • Recenze musí obsahovat nadpis (nejlepší je vymyslet si vlastní, ale je možné použít nadpis ze zadání)!
  • Cílem textu je posoudit firmu/dílo/… z pohledu autora textu. Je však nutné si zachovat trochu objektivity. Pokud hodnotíme dílo, nesmíme jen převyprávět děj.
  • Strukturou by měla být „obrácená pyramida“ (nejprve uvedeme, co/kde/jak recenzujeme, pak jdeme do hloubky).
  • Text se dělí na odstavce.
  • Vyzdvihujeme klady i zápory.
  • Dobré je použití srovnání a uvádět fakta.
  • Nakonec uvedeme finální verdikt.
  • Minimální délka je 250 slov (lepší je napsat 270, některá slova tvoří celek, který se počítá jen jednou).

Příklad recenze

Zadání:

Tajemství a lži

Zpracování: Recenze na film, který obsahuje řešení tajemství/hlavolamů, do internetové databáze filmů (např. ČSFD).

Inferno aneb Hledej a nalezneš

Již dvakrát zachránil církev od nepřítele uvnitř jí samotné, nyní nastal čas, aby od vnitřního nepřítele zachránil samotné lidstvo.“ Tak by mohl znít podtitul nového filmu Inferno (latinsky Peklo), který zamířil do našich kin. Volně navazuje na snímky Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda s hlavní postavou profesorem Robertem Langdonem (Tom Hanks), který se opět ocitá ve spirále lží a hádanek. Tentokrát však nebude bojovat o osud církve, ale bude se snažit zachránit lidstvo před smrtícím virem vytvořeným šíleným Bertrandem Zobristem (Ben Foster). A stejně jako u předchozích filmů se i tentokrát nakonec dozvíme, že ti, kteří chtějí konat nejvyšší dobro, nakonec vytvoří největší zlo…

V centru dění se tedy znovu objevuje profesor Langdon, jak je to ale s dalšími postavami? Profesorovi pomáhá sympatická a velmi inteligentní Sienna Brooksová (Felicity Jones). Také se nám představí Irrfan Khan jako tajemný probošt a Sidse Babett Knudsen jako ředitelka WHO (Světová zdravotnická organizace) a Langdonova bývalá láska.

Totožnost hlavního zrádce zůstává po dlouhou dobu utajena, o to více však divákovi vyrazí dech. I když ani to by nemělo nikoho úplně překvapit, protože taková už je tradice filmů této série.

Inferno může s klidem konkurovat jakékoliv „Bondovce“, ale na rozdíl od nich je jedna věc, která vám může film zcela znechutit. Je to stejnojmenná knižní předloha napsaná Danem Brownem. Film má totiž s knihou společné akorát jméno a začátek. V polovině se již odklání a konec vypadá, jako kdyby filmaři četli zcela jiné Inferno než všichni ostatní. Tatam je velká tajuplnost, častá překvapení či narážky na Dantovu Božskou komedii. V prach se obrátil filozofický Brownův konec a vše, co zbylo, je přeslazený hollywoodský happy-end. Je nutné přiznat, že Brownovy knihy není lehké zfilmovat pořádně, ale snad to jde lépe, než nám ukázal režisér Ron Howard.

Nakonec se na samotný film vztahuje věta, která hlavního hrdinu pronásleduje již od začátku: „Hledej a nalezneš.“ V Infernu lze najít dobrý příběh, jen musíte hledat a v žádném případě neočekávat tolik jako u knihy.

Konečné hodnocení? Snad 6/10, když máme ty Vánoce.

Zdroj náhledového obrázku: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0153/7791/products/Noah-Bradley_Magic-the-Gathering_Jayas-Immolating-Inferno_1400x.jpg?v=1521783708