Často slýchávám, že se šachy všem zdají moc nudné. Často se mě ptají, co mě na těch šachách baví, jakou mají logiku, jak jsou náročné na tělesnou i duševní kondici, když tam přece do toho jenom koukám a jednou za deset minut potáhnu jeden tah. Šachy nejsou jenom nějaká nudná hra, u které se tráví volný čas. Dávají mnoho užitečných vlastností, postřehů a rad do života. Navíc – my šachisté jsme pořád na tahu!
Při šachu se učíme předvídavosti, kdy nahlížíme do budoucna, co se stane, když udělám tento tah, co mi asi odpoví soupeř, jaké budou mé další postupy. V životě samotném předvídáme a podle toho volíme svoje další počínání. Například když neudělám úkol, představím si, co mi na to asi řekne učitelka, jestli bude ráda nebo ne, nebo v ekonomice – když si uložím peníze na spořicí účet, co se s nimi bude dít, jestli poroste jejich hodnota, anebo vyhledám jiné řešení jak naložit se svým jměním.
Učím se obezřelosti, kdy sleduji celou šachovnici, co se děje, jak si stojí jednotlivé figury, jestli bych náhodou mohl některou vylepšit, vyhodnotit nebezpečí, jakým může být figura v nějakém postavení vystavena, jaká bude pravděpodobnost, že protivník vybere tamten nebo onen plán, zda bude spíše útočit nebo se bude spíše bránit, a jaké mám prostředky, kterými bych mohl jeho plán odvrátit a třeba ještě vylepšit ve svůj prospěch. Nyní mě napadá příklad slavného vojevůdce a generála Napoleona Bonaparte, který měl dokonalý přehled o svých vojácích, výborně si promyslel taktiku boje, měl dobrý postřeh a v mnoha případech dokázal vyhrát bitvy i s mnohem méně vojáky, než měla druhá strana, protože lépe uvažoval.
Opatrnost – důležitá vlastnost, která se v šachu uplatňuje. Šachista se postupně praxí naučí, že by neměl se vším spěchat, obzvláště když se striktně dodržují pravidla hry. Když se v šachu dotkneme figury, tak s ní musíme táhnout, a když ji položíme na nějaké pole, tak už ji tam musíme nechat. Je nejlépe, je-li toto pravidlo přísně dodržováno, protože pak se hra stane přesnějším obrazem lidského života. V životě se za lidské chyby platí a někdy dost ukrutně. Všechny své důležité lidské kroky, například na jakou střední školu půjdeme, do jakého zaměstnání budeme chodit, si musíme předem promyslet, protože pak toho můžeme někdy litovat.
Konečně se při šachu učíme řešit svízelně vypadající situace, doufat v příhodnou změnu a vytrvávat v hledání našich možností a řešení problémů. Hra se rychle mění, tahy jsou různorodé a naše štěstí podléhá nenadálým změnám, takže často po dlouhém rozvažování nalezneme způsob, jak se vymanit ze zdánlivě nepřekonatelných obtíží. Hra nás tak učí pokračovat v boji až do konce, doufat ve vítězství díky vlastní dovednosti či alespoň v pat díky nedbalosti soupeře.
Šachová partie se hraje s hodinami, dvojité ciferníky odměřují každému ze soupeřů jen čas, který přemýšlí nad svým dalším tahem. Oba dva soupeři mají omezený čas, který si každý hráč musí rozvrhnout, aby jej nevyplýtval moc na zahájení partie a ve střední hře, kde je plno strategie a taktiky, mu čas nezbyl. Obecně v roli studenta je tato vlastnost velmi důležitá. Při psaní písemky z matematiky si taky nejdříve vypočítám ty nejlehčí příklady a na ty složitější si poté nechám čas, v opačném případě bych se k lehčím nemusel dostat.
Hráči šachu jsou společenští, elegantní a umí se také sportovně chovat – což u všech sportů není vídáno. Když vyhraji nad soupeřem, nevysmívám se mu, nedělám si z něho srandu, že prohrál, ale naopak se mu snažím pomoci odstranit jeho chyby, poradit mu, jak by se mohl zlepšit, co by měl příště zahrát. Při šachách vznikají četná přátelství – některá i dlouhodobá. Kdybych měl spočítat, s kolika lidmi jsem se během těch 10 let, co hraji šachy, seznámil, asi bych se nedopočítal.
A co říci závěrem – šachy všem vřele doporučuji. Nemusíte je hrát závodně, jako já, nemusíte znát hodně variant nazpaměť, což se u nás vyžaduje. Hlavní je, když vás šachy budou bavit, najdete si nové přátele, pobavíte se u toho. Určitě neprohloupíte. A už vůbec nebudete odsuzovat šachy jako nezajímavý sport, který je nudný. Třeba se vám u šachů podaří nalézt duševní harmonii, klid a pohodu. Ale chce to jenom zkusit a vytrvat.
Několik šachových citátů:
„Šachy jsou stejně tajemné jako žena.“ – Cecil Purdy
„Šachy jsou prubířský kámen intelektu.“ – Johann Wolfgang Goethe
„Šachy ukazují to nejvznešenější z lidského důvtipu.“ – Voltaire