Rychlost, zábava i zatopené sprchy – to vše je lyžařský výcvik

Lyžařský výcvik neboli „lyžák“ každý rok poskytuje novým studentům SPŠT chvilku odpočinku během těžkého úvodu do středoškolského života. Studenti prvního ročníku na něj jezdí v zimních měsících, aby posunuli své lyžařské dovednosti na nový level. Stres z klesajících průměrů střídá adrenalin při sjíždění svahu. Zároveň se ještě více jako třída sbližují a společně budují první nezapomenutelné zážitky. Jaké jsou ale postřehy očima kluků, kteří se zrovna z lyžáku vrátili?
To nám prozradí Karel Solař /ENB1/ a Matyáš Ziba /ENB1/.

Luboš Oborný /PAU4/ hned u kluků začal otázkou na tělo:

Z čeho jste měli před odjezdem největší obavu?

Matyáš:
Neměl jsem nějaký extra velký strach prakticky z ničeho, ale přeci jen jsem se trochu obával délky sjezdovek. S lyžováním mám už nějaké zkušenosti a lehce jsem se bál, že sjezdovky budou krátké a nezáživné. To se naštěstí naplnilo jen částečně. Ze začátku nás učitelé drželi trošku zkrátka, aby se přesvědčili o našich lyžařských schopnostech, brzy jsme už ale dostali větší svobodu a byla to super zábava.

Karel:
Upřímně, ze začátku jsem se docela bál prudkosti sjezdovek a přemýšlel jsem, jak to bude vlastně celé probíhat. Mám závratě z výšek. Na prudších sjezdovkách proto lehce ztrácím rovnováhu. Nakonec jsem ale všechno překonal a prakticky bez problémů jsem zvládal i červenou sjezdovku. Z jedné části mě motivovali kamarádi a z druhé části mi pomohl YOLO mindset. Člověk jednoduše jde do všeho, i když to má strach a ono to nějak dopadne.

Když teď zavzpomínáte na průběh celého pobytu, je něco, co byste změnili?

Matyáš:
Celý pobyt byl skoro bez chyby. Učitelé byli úžasní, atmosféra byla moc příjemná a lyžování též skvělé. Jediné nedostatky jsou skutečně drobnosti. Na pokojích jsme neměli sprchy, ty byly společné, což je vždy velká radost. V lepším případě to byla centimetrová vrstva vody, v horším případě kompletní potopa. Zároveň se mi v rámci programu zdály trochu zbytečné každodenní hodinové porady, na kterých se často neřeklo mnoho důležitého. Ale jak říkám, to jsou skutečně drobnosti.

Karel:
Já to mám hodně podobně jako Matyáš. Asi spíše vyzdvihnu pozitiva. Byl jsem upřímně hodně rád, že v porovnání s lyžákem na základní škole jsme měli výrazně více volného času. Mnohem raději jsme se bavili podle sebe, než povinně podle programu hrát dvě hodiny hry, které stejně nikoho příliš nebaví. Neformální a volný program je často nejlepší program. Kromě nešťastných společných koupelen, o kterých už mluvil Matyáš, tak nemůžu nic vytknout.

Už vás nebudu trápit dlouhou odpovědí. Kdybyste měli „lyžák“ popsat jedním slovem, jaké by to bylo?

Matyáš:
Rychlost⛷️

Karel:
Zábava😂

Mockrát díky za rozhovor!