Dne 25. března 2025 navštívil naši školu amatérský jezdec rallye Ing. Vladimír Příborský. Studentům tříd AUT1, AUT2, AUT3, OZU3 a ENE3 přišel odpovědět na jejich dotazy týkající se jeho kariéry a zážitků ze závodiště. Přednáška zahrnovala nejen odpovědi na otázky, ale také autogramiádu a možnost osobního rozhovoru. Celou akci připravil školní senát SPŠ Třebíč. Akci zahájil předseda senátu David Jírů (ENE3) slovy:
Tato přednáška je první z naší letošní série akcí o motorsportu. Následující akcí bude soutěž v 3D tisku se zaměřením na motorsport a poslední akci si pro vás necháváme jako malé překvapení.
Naši studenti položili panu Příborskému následující dotazy (redakce vybrala sedm nejzajímavějších):
Stala se vám někdy nějaká nepříjemná nehoda? Pokud ano, co jste prožíval?
Nikdy jsme neměli nehodu, kvůli které bychom museli odstoupit, ale občas jsme byli nuceni závod ukončit kvůli technické poruše a dalším problémům. Nicméně nikdy to nebylo kvůli nehodě.
Hodně lidí si staví simulátory. Co si o nich myslíte?
Já jsem generace, kdy počítače teprve začínaly, ale v roce 1998 táta koupil Pentium a na něm se už hrála hra Rallye 1. Moji synové si k Vánocům přáli Xbox s volantem, který od Ježíška dostali. Teď máme volant i s řadičkou a musím říct, že simulátory jsou dnes už opravdu dobře zpracované a dá se na nich něco naučit. Samozřejmě v reálu je všechno těžší, protože fyzikální zákony neobelstíte a tlačítko ‚zpět‘ tam neexistuje.
Jak je tento koníček drahý?
Jezdíme se závodní Felicií, což je auto z 90. let, které dnes lze sehnat klidně za 10 tisíc korun, ale to není náš případ. Používáme 15“ pneumatiky, kde jedna stojí 7 500 korun. Platí se také příspěvky do klubu nebo startovné, které bývá kolem 20 tisíc korun. Je to opravdu drahý koníček a mohu si ho dovolit jen díky dobře placené pozici a podpoře z fondu pro zaměstnance. Nelze zapomenout ani na nehořlavé oblečení, které stojí kolem 30 tisíc korun.
Jak vypadá váš trénink?
Auto mám v Klatovech, ale aktuálně žiju tady, takže se k němu moc nedostanu. Když už ho vidím, buď ho skládám, nebo rozebírám. Navíc má R-kové značky, určené pro závodní auta, takže s ním nemohu jezdit jen tak, ale pouze na schválených závodech. Každé první dvě rychlostní zkoušky v sezóně se s tátou v autě pohádáme, a pak už spolu vycházíme.
Myslíte, že jsou autoškoly dobré?
Dělal jsem autoškolu v 18 letech, takže s těmi současnými nemám zkušenost ani skrze své děti. Důležité ale je si uvědomit, že autoškola vás nenaučí řídit – pouze vám pomůže získat řidičský průkaz a naučí vás základy. Co ale doporučuji, jsou kurzy bezpečné jízdy, které jsem sám absolvoval.
Jaký je váš názor na L17?
Podporuji to, už jen proto, že slalom na rychlostní zkoušce můžete řídit od 14 let. Pokud budete mít v řidičáku zapsaného dobrého mentora, může vás to naučit víc, než když budete jezdit sami.
Jaké bezpečnostní prvky byste doporučil nebo chtěl do běžného auta?
Určitě bych doporučil pořídit si do povinné výbavy hasicí přístroj. I když s ním sebe asi neuhasíte, můžete pomoci někomu jinému. Také bych uvítal závodní sedačky s šestibodovým bezpečnostním pásem, bohužel však zatím nejsou v osobní dopravě povoleny.
