Výlet do Anglie

Tak, jak už jsme na Facebooku školy zmiňovali, ve dnech 22. až 27. března 2015 se šestnáct studentů naší školy společně s Mgr. Ondráčkovou zúčastnilo poznávacího zájezdu do Londýna a jižní Anglie. Jak vše proběhlo? Zkrátka skvěle!

Naše cesta začala v neděli v pravé poledne a již v pondělí ráno jsme po bezproblémové jízdě a plavbě z Dunkerque do Doveru vjížděli do rozkvetlého jarního Londýna. Prošli jsme se po parku v Greenwich, překročili nultý poledník a městskou dopravou jsme se po Temži přepravili do centra města – k Toweru. Tam jsme si prohlédli nejen korunovační klenoty, ale také havrany, kteří střeží samotnou monarchii. Pak jsme se pěšky vydali přes Tower Bridge směrem ke slavné St. Paul´s Cathedral, ve které jsme vystoupali nejen na proslulou Whispering Gallery, ale na úplný vrchol. Samozřejmě jsme nemohli minout Millenium Bridge, který určitě všichni znáte z filmů o Harrym Potterovi, Trafalgar Square a úžasné tržiště Covent Garden, ale blížil se večer a my se už nemohli dočkat našich anglických „adoptivních“ rodin z městečka Shoreham, které nám na tři noci poskytly domov.

V úterý jsme se vydali do pitoreskního přímořského města Hastings a nevynechali jsme ani pár mil vzdálené městečko Battle, kde se v roce 1066 konala bitva, jejíž výsledek navždy změnil historii Británie. Pokochali jsme se divokou přímořskou scenérií u Beachy Head a útesů Seven Sisters a u moře jsme už toho dne zůstali. Naším posledním cílem bylo lázeňské město Brighton, kde jsme navštívili nejstarší mořské akvárium na světě, Royal Pavilion – královské sídlo v orientálním stylu, a ti, kteří cítili nutkání utratit nějaké peníze, také slavný obchod Primark nebo restaurace, kde jsme ochutnali pravé anglické fish and chips.

Ve středu jsme zamířili do přístavu Portsmouth, kde nás okouzlila prohlídka vlajkové lodi admirála Nelsona, se kterou vyhrál bitvu u Trafalgaru – HMS Victory. Kajuty vysokých důstojníků rozhodně vypadaly lépe než lůžka prostých námořníků a operační sál, kde probíhaly amputace, a tak jsme byli rádi, když jsme se znovu nadechli čerstvého vzduchu na plavbě po přístavu. Ti, kdo se nebojí výšek, vyjeli výtahem na relativně nový monument – pouze devět let starou Spinnaker Tower, která poskytuje dechberoucí výhled po přístavu a okolí. Nedaleko Portsmouth jsme se prošli po nejzachovalejším římském opevnění na britských ostrovech, do kterého byl vestavěn normanský hrad – Portchester, a ještě jsme stihli obdivovat ospalý klid a krásu katedrálního městečka Chichester.

Ve čtvrtek ráno jsme museli vstávat brzy, abychom se sbalili a rozloučili s rodinami, které nás naposled dovezly na místo srazu – shorehamské letiště, které díky svému géniu loci často „hraje“ v historických filmech. Nás už čekal poslední den v Anglii a znovu Londýn. Tentokrát chrám novodobého britského náboženství – stadion Chelsea a také nejslavnější místa historie i současnosti – Buckingham Palace, Westminster Abbey, budovy parlamentu, Hyde Park i slavné London Eye. Samozřejmě jsme nemohli vynechat mekku nákupů – Oxford Street, kde jsme podlehli nákupnímu šílenství, a pak už jsme se unavení, ale spokojení sešli na nábřeží Temže, odkud jsme se vydali do Doveru vstříc trajektu, který nás dopravil zpátky na evropský kontinent. A už jsme se začali těšit na vlastní postel, maminčinu kuchyni, naše rodiny…

Co dodat? Zůstanou nám krásné vzpomínky, mnozí z nás se určitě znovu vrátí, ale jak říkají sami Angličané: East or west, home is best. Tedy: všude dobře, doma nejlépe.